Kestirimci bakım, geçmiş verileri kullanarak gelecekte olabileceklerle ilgili doğruluğu yüksek tahminler yapmayı mümkün kılıyor. Bir önceki yazımızda ayrıntılı bir şekilde Kestirimci Bakım’dan bahsetmiştik.  Kestirimci bakım üzerine kurulu olan reçetesel bakım ise, temel bir farklılık içeriyor. Reçetesel Bakım yalnızca gelecekte neler olacağını tahmin etmekle kalmıyor; yapmanız gerekenlerle ilgili ipuçları veriyor. Reçetesel bakımda kestirimci model ile makine öğrenimi bir araya geliyor ve gelecekte yaşanan sorunların nasıl çözülebileceği ve zorlukların üstesinden nasıl gelineceği konusunda yardımcı oluyor.

Reçetesel bakım; iş kurallarını, yapılandırılmış, yapılandırılmamış ve hibrit kaynaklardan karmaşık verileri işlemenin yanı sıra yapay zekâ odaklı algoritmalar sayesinde sürekli olarak yeni veriler ekliyor ve sentezliyor. Böylece çok miktarda bilgi elde edilmesini sağlayarak sonuca ulaşmayı mümkün hale getiriyor. Sistem, diğerlerinin başarılarından ve hatalarından hızlı bir şekilde ders çıkarıyor. Bu öngörüler sayesinde sizin en kârlı ve başarılı kararları vermenizi sağlıyor.

Reçetesel Bakımın Kullanıldığı Gerçek Dünya Senaryoları

Dünyaca ünlü danışmanlık firması Gartner’a göre reçetesel bakım yazılımları tüm sektörlerde büyük bir ivme yakalamış durumda. 2022 yılına kadar bu yazılımların değerinin 1,88 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ürün tasarımı ve üretim sektöründeki şirketler, endüstriyel nesnelerin interneti ile üretim süreci uzaktan izlenebiliyor ve operasyonel verimliliği artıracak olan değerli bilgiler elde edilebiliyor. Toplanan veriler sayesinde daha iyi üretim dizileri ve vardiya zamanları ayarlanabiliyor. Ayrıca dağıtım stratejilerini optimize edilebiliyor ve hangi fabrikaların hangi ürünleri üretmesi gerektiğine karar vermek için yine bu verilerden faydalanılabiliyor. Reçetesel bakım; tırların yüklenmesi, siparişlerin karşılanması ve kargolanması aşamaların daha akıllıca kararlar verilmesini sağlayarak lojistik alanına katkıda bulunuyor. Kapasite planlamasının yapılmasına da yardımcı olan reçetesel bakım ile yatırım getirisini en üst noktaya taşımak için sermayenin nasıl harcanması gerektiği de öğrenilebiliyor.

İdeal Yöntem Kestirimci ve Reçetesel Bakımı Bir Arada Kullanmak

Kestirimci bakım geçmişteki ve şimdiki verileri bir arada değerlendirerek gelecekle ilgili tahminler sunabiliyor ancak çözümü konusunda yardımcı olmuyor. Reçetesel bakım ise kestirimci bakımın yapabildiklerini bir adım öteye taşıyor ve verileri kullanarak sorunlara çözüm getiriyor ve en doğru kararları verebilmeniz için yardımcı oluyor. Yaptığınız işin gereklerine uygun olarak her ikisini de yerinde kullanmak en doğru karar olacaktır.

Author

Write A Comment