Küresel ekonomideki kırılgan yapı, dalgalı kurlar ve üstüne tüm dünyada hayatı durma noktasına getiren COVID-19 salgını, dünya genelinde imalat sanayini büyük ölçüde etkiledi. Endüstri 4.0 kavramı artık yakın geleceği şekillendirmeye başladı. Bunun en güzel örneklerini geçtiğimiz günlerde Tayvan üzerinden yine son teknoloji ile yapılan lansmanda görme imkanı bulduk. Tayvan Akıllı Makine Endüstrisi, online basın toplantısı ile tüm dünyaya tanıtıldı. Taiwan Excellence Akıllı Makine Sanal Fuarı, sanal gerçeklik teknolojisi ile 2 Haziran’da gerçekleştirildi.

Fuarda, Tayvan’ın seçkin endüstrileri rekabetçi fiyatlarla sunduğu, kapsamlı ve hizmet odaklı teknolojilerini yakından tanıma imkanı sağlandı. Bu teknolojilere yakından bakarak, ülkemizde de halen gelişmekte olan akıllı üretim teknolojileri konusunda fikirler edinebilmek mümkün. 60 yenilikçi Akıllı Makine ürününün tanıtıldığı sanal toplantıda dijital kontrollü takım tezgahları, otomasyon ekipmanları ve akıllı kontrol sistemleri başta olmak üzere 50 markanın ürünlerine yer verildi. İşte basın toplantısında öne çıkan 8 firma ve akıllı üretim teknolojileri.

  • Dünyanın en iyi dört baskı makinesi üreticisinden biri olan Chin Fong, daha iyi performans ve hizmet ömrü için akıllı konseptleri baskı makinelerine nasıl uyguladığını paylaştı.
  • Grintimate, otomotiv tahrik millerinin üretimini basitleştirmek için taşlama çözümlerinde benzersiz bir hidrostatik tekniğini nasıl uygulandığını gösterdi.
  • Dünyanın en büyük üç takım tezgahı grubundan biri olan ve Tayvan’ın en büyük takım tezgahı üreticisi olan FFG, üretim hattının verimliliğini ve esnekliğini artırmak için otomotiv endüstrisinde otomatik üretime yönelik çözümlerini sergiledi.
  • Doğrusal iletim alanında dünyada da en büyük ikinci pazar payına sahip olan HIWIN, otomasyon ekipmanları için yüksek doğruluk ve dayanıklılıkla daha yüksek performans sağlayabilen hassas bileşenlerini tanıttı.
  • Manford, elektrik kullanımını %80, yağlamayı % 90 oranında azaltmasına rağmen yine de son derece yüksek performans ve enerji tasarrufu sağlayan yeni bir makine çözümü sergiledi.
  • Solomon, 3D görüntü teknolojisinin otomasyon ekipmanının karmaşık ve hassas toplama, yerleştirme görevleri yapmasına nasıl yardımcı olabileceğini gösterdi.
  • Tayvan’ın en büyük makine merkezi üreticisi She-Hong, “Hartrol Premium” akıllı control cihazını tanıttı. Bu cihaz, kullanıcı dostu ara yüzü ve kolay kullanımı ile operatörlerin üretimi daha verimli bir şekilde izlemelerini ve yönetmelerini sağlıyor.
  • Tongtai, akıllı üretim için olağan üstü bir çözüm sundu ve müşterilerin esnek üretim hatları oluşturmalarına nasıl yardımcı olduklarını göstermek için bazı örnekleri paylaştı.
Author

Write A Comment