Türkiye’nin ilk teknoparkları arasında yer alan Teknopark İzmir ile Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD), “Sanayide Dijital Dönüşüm” başlığında; Teknopark İzmir AR-GE firmalarını, akademisyenleri ve sanayicileri buluşturdu.

İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark İzmir) ile Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) organizasyonuyla düzenlenen “Sanayide Dijitalleşme, Robotik, Mekatronik Sistemler, Yazılım ve Otomasyon Alanı İkili Görüşmeleri” Teknopark İzmir AR-GE firmalarını, İYTE’li Akademisyenleri ve Ege Bölgesi’nin önce gelen sanayicilerini bir araya getirdi. Yeni iş birliklerine kapı açan toplantının açılış konuşmalarını; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Baba, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri ve Teknopark İzmir Genel Müdürü Prof. Dr. Metin Tanoğlu gerçekleştirdi. Toplantının açılış bölümünün son konuşmasını gerçekleştiren İYTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Baba, İYTE’nin proje odaklı ve Türkiye’nin en iyi üç üniversitesi arasında yer alan bir enstitü olduğunun altını çizerek, “Amacımız dünyada Türkiye’nin öncü olabileceği bir enstitü yaratmak. Teknokentimiz ile birlikte ülkemize büyük katkılar sağlama hedefindeyiz. Bugün İYTE’de sadece ulusal değil, uluslararası birçok proje başarıyla yürütülmektedir. Bu ve benzeri toplantılar ile kurulacak iş birlikleri ile yüksek teknoloji unsurları barındıran çok sayıda proje başarı ile gerçekleştirilecektir“ dedi.    

Devamı Gelecek

Teknopark İzmir Genel Müdürü Prof. Dr. Metin Tanoğlu da, “Toplantımızın amacı, firmalarımız ile sanayicileri buluşturup, ortak proje ve işbirliği alt yapısının oluşturulmasına katkı sağlamak” ifadelerine yer verdi. Prof. Dr. Metin Tanoğlu, bu tür çalışmalarının devamını getireceklerini belirtti. Tanoğlu, daha sonra Teknopark İzmir’de yürütülen projeler ve AR-GE çalışmaları hakkında kısa bir sunum gerçekleştirdi.   

 “Geleceğe Hazırlıklı Olmalıyız”

 ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri ise sanayide özellikle üretim hatları, akıllı fabrikalar, robotik ve otomasyon sistemlerin rekabet unsuru haline geldiğini belirterek, “Endüstri 4.0 ile gelen yeni dönüşüm süreci, pandemi sonrasında, ekonomi ile olan yakın ilgisini ortaya koydu. Dolayısıyla geleceğe hazırlıklı olmalı ve rekabet ortamında kendimize yer bulmalıyız. Ülke olarak kendi teknolojimizi, patentimizi, ürünlerimizin tasarımını kendimiz yapıyor olmalıyız ki ticari savaşların içeresinde kendimize bir yer bulabilelim. Bu anlamda bugün yaptığımız çalışma Ege Bölgesi’nden bir teknoloji çağrısıdır. Hem sanayi şirketlerine hem girişimci KOBİ’lere bir çağrı niteliğindedir. Bundan sonra birbirimizle iş birliğine daha fazla zaman ayıralım istiyoruz” şeklinde konuştu.    

Sanayi Kanadı Sağlam

Açılış konuşmaları sonrasında buluşmaya katılan Teknopark İzmir AR-GE firmalarının ve İYTE’li akademisyenlerin kısa sunumlar ile kendilerini tanıtmasının ardından ikili görüşmelere geçildi. 8 Temmuz 2020 Çarşamba günü online bir platform üzerinden düzenlenen Görüşmelere Teknopark İzmir’de çalışmalarını sürdüren 3Faktöriyel, BİAS Makine, BİAS Mühendislik, Delta Akıllı Teknolojiler, DVL Arge, HBS Solutions, ITAGE, Meshine Sürü Teknolojileri, MET İleri Teknolojileri, Monovi, Nosyon Tasarım, Optonom, Teknokom, TESLA Teknoloji, Weptile ve ThermoProc firmaları ve İYTE’li Akademisyenler; Doç. Dr. Gökhan Kiper, Doç. Dr. Mehmet İsmet Can Dede, Doç. Dr. Tolga Ayav ve Dr. Mehmet Zübeyir Ünlü katıldı.     Görüşmelerin sanayi kanadı katılımcıları ise ALKİM Kağıt, Aliağa OSB (ALOSBİ), ASTRON, BAKNET, CMS, DYO, EKOTEN Tekstil, ESBAŞ, GÖÇTUR, HAUS, IMPULSO Advisors, İNCİ Holding, JTI, Kanat Boya, LUNA Elektrik Elektronik, NORM Holding, Pınar Et, Pınar Süt, Philip Morris (PMI), Sarıgözoğlu Hidrolik Makine, Sevilen, Sun Tekstil, TERBAY Makine, Tescom, Tor Demir, TOYOINK, TPI Composites, Viking ve Yaşar Holding oldu.

Author

Write A Comment