İmalat Sanayinde Faaliyet Gösteren KOBİ’ler için Dijital Dönüşüm Semineri ve Çalıştayı KOSGEB Ankara ve Akıllı Fabrikalar iş birliğinde düzenlendi.

Etkinliğin ilk aşamasıı 15 Mayıs 2024 tarihinde Özgür Aslan ve Resul Ekin TAZEGÜL’ün konuşmacı olduğu İmalat Sanayinde Faaliyet Gösteren KOBİ’ler için Dijital Dönüşüm Semineri ile başladı. Ostim Ankara Müdürü Hasan Şenel ve EEN Anatolia Koordinatörü Ugurtan Sumer’in açılış konuşmalarının ardından yalın üretim, dijital dönüşüm, endüstri 4.0 teknolojileri, dijital olgunluk testleri, ileri seviye teknolojilerin üretim süreçlerinde kullanım alanları, ilgili teknolojilerin uygulama örnekleri ve sürdürülebilir dijital dönüşüm eğitimleri verildi.

Eğitimin ardından tüm katılımcıların ücretsiz katılabileceği Akıllı Fabrikalar Dijital Olgunluk Testi paylaşıldı. Teste siz de katılmak isterseniz: https://endustri40.akillifabrikalar.com.tr/

Etkinliğin ikinci aşaması olan çalıştayda Yalın Dönüşüm ve Dijital Dönüşüm Uzmanları Demet Güdül ve Resul Ekin TAZEGÜL katılımcı altı firmanın yalın üretim ve dijital dönüşüm ağırlıklı olmak üzere şirketlerinde yaşadıkları problemler dinlenmiş ve bu problemlerin diğer üretim tesislerinde nasıl çözüldüğü aktarılmıştır.

Çözüm Önerisi Sunulan Bazı Problemler:

–         Planlama,

–         Depo Yönetimi,

–         Değer Akış Haritalama,

–         Çevrim Süresi,

–         Veri Takibi, İzlenebilirlik,

–         OEE Takibi,

–         Ar-Ge iş birliği,

–         Birimler arası iş birliği problemleri,

–         Ürün akıllandırma…

Etkinliğin üçüncü aşaması temmuzda gerçekleşecek olup fabrikalara saha ziyaretleri yapılarak daha önce tartışılmış ve sahada gözlemlenecek problemler ile ilgili çözüm yol haritaları verilecektir.

Write A Comment